Produkte > EPCOS / TDK > B41888E4398M000
B41888E4398M000 EPCOS / TDK
Hersteller: EPCOS / TDK
Category: THT electrolytic capacitors
Description: Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 3.9mF; 16VDC; Ø18x20mm; ±20%
Type of capacitor: electrolytic
Kind of capacitor: low ESR
Mounting: THT
Capacitance: 3.9mF
Operating voltage: 16V DC
Body dimensions: Ø18x20mm
Terminal pitch: 7.5mm
Tolerance: ±20%
Service life: 10000h
Operating temperature: -55...105°C
Operating current: 3A
Height: 20mm
Diameter: 18mm
Leads: radial
ESR value: 28mΩ
Produktbewertung abgeben
Technische Details B41888E4398M000 EPCOS / TDK
Category: THT electrolytic capacitors, Description: Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 3.9mF; 16VDC; Ø18x20mm; ±20%, Type of capacitor: electrolytic, Kind of capacitor: low ESR, Mounting: THT, Capacitance: 3.9mF, Operating voltage: 16V DC, Body dimensions: Ø18x20mm, Terminal pitch: 7.5mm, Tolerance: ±20%, Service life: 10000h, Operating temperature: -55...105°C, Operating current: 3A, Height: 20mm, Diameter: 18mm, Leads: radial, ESR value: 28mΩ.