Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > LM3S8C62-IQC80-A2
LM3S8C62-IQC80-A2
LM3S8C62-IQC80-A2 Texas Instruments
LM3S8C62.pdf
Hersteller: Texas Instruments
Description: IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Packaging: Tray
Package / Case: 100-LQFP
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 80MHz
Program Memory Size: 512KB (512K x 8)
RAM Size: 64K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor: ARM® Cortex®-M3
Data Converters: A/D 16x12b
Core Size: 32-Bit Single-Core
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3V ~ 3.6V