101243U040BB2B
101243U040BB2B Cornell Dubilier Knowles
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 40V POLAR
Tolerance: -10%, +75%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 0.875" (22.23mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 11mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 3.187" (80.95mm)
Capacitance: 24 mF
Voltage - Rated: 40 V
Ripple Current @ Low Frequency: 19.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 23.3 A @ 20 kHz
Produktbewertung abgeben
Technische Details 101243U040BB2B Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 40V POLAR, Tolerance: -10%, +75%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -55°C ~ 105°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 0.875" (22.23mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 11mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 3.187" (80.95mm), Capacitance: 24 mF, Voltage - Rated: 40 V, Ripple Current @ Low Frequency: 19.2 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 23.3 A @ 20 kHz.