101C272U150AD2B Cornell Dubilier Knowles
101C.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 150V POLAR
Packaging: Bulk
Tolerance: -10%, +75%
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 1.375" Dia (34.93mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Applications: High Temperature Reflow
Lead Spacing: 0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 80.1mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 4.687" (119.05mm)
Capacitance: 2.7 mF
Voltage - Rated: 150 V
Ripple Current @ Low Frequency: 7.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 7.739 A @ 10 kHz
Produktbewertung abgeben
Technische Details 101C272U150AD2B Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 150V POLAR, Packaging: Bulk, Tolerance: -10%, +75%, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 1.375" Dia (34.93mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -55°C ~ 105°C, Applications: High Temperature Reflow, Lead Spacing: 0.500" (12.70mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 80.1mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 4.687" (119.05mm), Capacitance: 2.7 mF, Voltage - Rated: 150 V, Ripple Current @ Low Frequency: 7.1 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 7.739 A @ 10 kHz.