101C891T250BA2B Cornell Dubilier Knowles
101C.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 250V POLAR
Packaging: Bulk
Tolerance: -10%, +50%
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Applications: High Temperature Reflow
Lead Spacing: 0.875" (22.23mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 163.9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 2.187" (55.55mm)
Capacitance: 890 µF
Voltage - Rated: 250 V
Ripple Current @ Low Frequency: 4.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 5.969 A @ 10 kHz
Produktbewertung abgeben
Technische Details 101C891T250BA2B Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 250V POLAR, Packaging: Bulk, Tolerance: -10%, +50%, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -55°C ~ 105°C, Applications: High Temperature Reflow, Lead Spacing: 0.875" (22.23mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 163.9mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 2.187" (55.55mm), Capacitance: 890 µF, Voltage - Rated: 250 V, Ripple Current @ Low Frequency: 4.7 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 5.969 A @ 10 kHz.