Produkte > CORNELL DUBILIER KNOWLES > 101C942U063AB2BS
101C942U063AB2BS Cornell Dubilier Knowles
101C.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 63V POLAR
Tolerance: -10%, +75%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 1.375" Dia (34.93mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Applications: High Temperature Reflow
Lead Spacing: 0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 20.4mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 3.187" (80.95mm)
Capacitance: 9.4 mF
Voltage - Rated: 63 V
Ripple Current @ Low Frequency: 12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 13.08 A @ 10 kHz
Produktbewertung abgeben
Technische Details 101C942U063AB2BS Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 63V POLAR, Tolerance: -10%, +75%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 1.375" Dia (34.93mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -55°C ~ 105°C, Applications: High Temperature Reflow, Lead Spacing: 0.500" (12.70mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 20.4mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 3.187" (80.95mm), Capacitance: 9.4 mF, Voltage - Rated: 63 V, Ripple Current @ Low Frequency: 12 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 13.08 A @ 10 kHz.