Produkte > VISHAY > 1N4004-E3/54
1N4004-E3/54
1N4004-E3/54 Vishay
doc88503.pdf
Hersteller: Vishay
Diode Switching 400V 1A 2-Pin DO-41 T/R
auf Bestellung 165000 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 5500
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 1N4004-E3/54 Vishay
Description: DIODE STANDARD 400V 1A DO204AL, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: DO-204AL, DO-41, Axial, Mounting Type: Through Hole, Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io), Technology: Standard, Capacitance @ Vr, F: 15pF @ 4V, 1MHz, Current - Average Rectified (Io): 1A, Supplier Device Package: DO-204AL (DO-41), Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C, Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.1 V @ 1 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 5 µA @ 400 V, Current Coupled to Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1, Voltage Coupled to Current - Reverse Leakage @ Vr: 400.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
1N4004-E3/54 1N4004-E3/54 Hersteller : Vishay doc88503.pdf Diode Switching 400V 1A 2-Pin DO-41 T/R
auf Bestellung 165000 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 5500
Mindestbestellmenge: 999
1N4004-E3/54 1N4004-E3/54 Hersteller : VISHAY 1n400x.pdf Category: THT universal diodes
Description: Diode: rectifying; THT; 400V; 1A; 13 inch reel; Ifsm: 30A; DO41
Case: DO41
Mounting: THT
Quantity in set/package: 5500pcs.
Kind of package: 13 inch reel
Capacitance: 15pF
Load current: 1A
Semiconductor structure: single diode
Max. forward voltage: 1.1V
Type of diode: rectifying
Max. forward impulse current: 30A
Max. off-state voltage: 0.4kV
Mindestbestellmenge: 455
1N4004-E3/54 1N4004-E3/54 Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division 1n4001.pdf Description: DIODE STANDARD 400V 1A DO204AL
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: DO-204AL, DO-41, Axial
Mounting Type: Through Hole
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Technology: Standard
Capacitance @ Vr, F: 15pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io): 1A
Supplier Device Package: DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.1 V @ 1 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 5 µA @ 400 V
Current Coupled to Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1
Voltage Coupled to Current - Reverse Leakage @ Vr: 400
Packaging: Cut Tape (CT)
Mounting Type: Through Hole
Technology: Standard
Part Status: Active
Mindestbestellmenge: 21
auf Bestellung 240 Stücke:
1N4004-E3/54 1N4004-E3/54 Hersteller : VISHAY VISH-S-A0010746587-1.pdf?hkey=6D3A4C79FDBF58556ACFDE234799DDF0 Description: VISHAY - 1N4004-E3/54 - Diode mit Standard-Erholzeit, 400 V, 1 A, Einfach, 1.1 V, 30 A
tariffCode: 85411000
Bauform - Diode: DO-41 (DO-204AL)
Durchlassstoßstrom: 30A
rohsCompliant: YES
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Diodenkonfiguration: Einfach
Qualifikation: -
isCanonical: Y
Durchlassspannung, max.: 1.1V
Sperrverzögerungszeit: -
usEccn: EAR99
Durchschnittlicher Durchlassstrom: 1A
euEccn: NLR
Anzahl der Pins: 2Pin(s)
Produktpalette: 1N4004
productTraceability: Yes-Date/Lot Code
Periodische Spitzensperrspannung: 400V
Betriebstemperatur, max.: 150°C
SVHC: Lead (25-Jun-2025)
auf Bestellung 240 Stücke:
1N4004-E3/54 Hersteller : Vishay 1n400x.pdf 1.0A 400V DO-41=DO-204AL Група товару: Діоди та діодні збірки Од. вим: шт
Produkt ist nicht verfügbar
1N4004-E3/54 1N4004-E3/54 Hersteller : Vishay Semiconductors 1n4001.pdf Rectifiers Vr/400V Io/1A
Produkt ist nicht verfügbar
1N4004-E3\54 1N4004-E3\54 Hersteller : Vishay Semiconductors Rectifiers 1A,400V,STD,SILASTIC RECT.