Produkte > MICRO COMMERCIAL CO > 1N4004-N-0-4-AP
1N4004-N-0-4-AP
1N4004-N-0-4-AP Micro Commercial Co
Hersteller: Micro Commercial Co
Description: DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Mounting Type: Through Hole
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Technology: Standard
Current - Average Rectified (Io): 1A
Supplier Device Package: DO-41
Part Status: Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1 V @ 1 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 5 µA @ 400 V
Produktbewertung abgeben
Technische Details 1N4004-N-0-4-AP Micro Commercial Co
Description: DIODE GEN PURP 400V 1A DO41, Packaging: Tape & Box (TB), Package / Case: DO-204AL, DO-41, Axial, Mounting Type: Through Hole, Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io), Technology: Standard, Current - Average Rectified (Io): 1A, Supplier Device Package: DO-41, Part Status: Obsolete, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1 V @ 1 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 5 µA @ 400 V.