Produkte > SIEMENS > 3SE52120KC051CA0
3SE52120KC051CA0
3SE52120KC051CA0 Siemens
5d7ae4101c41e0bebb012064da43a2d656cb09a6.pdf
Hersteller: Siemens
Description: SWITCH LIMIT 3PST 6A 120V
Packaging: Box
Current Rating (Amps): 6A (AC), 3A (DC)
Mounting Type: Chassis Mount
Circuit: 3PST-2NC/1NO
Switch Function: On-Mom, Off-Mom
Operating Temperature: -25°C ~ 85°C
Termination Style: Screw Terminal
Actuator Type: Round (Pin Plunger)
Operating Force: 2039gf
Ingress Protection: IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating - AC: 120 V
Voltage Rating - DC: 24 V