Produkte > SIEMENS > 3SE52120MC051CA0
3SE52120MC051CA0
3SE52120MC051CA0 Siemens
069ab41e1338b1bc70ae3519754c72e5a3e30320.pdf
Hersteller: Siemens
Description: SWITCH LIMIT 3PST 6A 120V PLNGR
Packaging: Box
Current Rating (Amps): 6A (AC), 3A (DC)
Switch Function: On-Mom, Off-Mom
Operating Temperature: -25°C ~ 85°C
Termination Style: Screw Terminal
Actuator Type: Round (Pin Plunger)
Operating Force: 2039gf
Ingress Protection: IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mechanical Life: 15,000,000 Cycles
Electrical Life: 100,000 Cycles
Part Status: Active
Voltage Rating - AC: 120 V
Voltage Rating - DC: 24 V