500C103T250DD2B
500C103T250DD2B Cornell Dubilier Knowles
500C.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 10000UF 250V SCREW CHAS
Packaging: Bulk
Tolerance: -10%, +50%
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 95°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 1.250" (31.75mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 16.3mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 95°C
Height - Seated (Max): 4.625" (117.48mm)
Part Status: Active
Capacitance: 10000 µF
Voltage - Rated: 250 V
Ripple Current @ Low Frequency: 18.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 22.32 A @ 10 kHz
auf Bestellung 137 Stücke:
Produktbewertung abgeben
Technische Details 500C103T250DD2B Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 10000UF 250V SCREW CHAS, Packaging: Bulk, Tolerance: -10%, +50%, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 95°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 1.250" (31.75mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 16.3mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 95°C, Height - Seated (Max): 4.625" (117.48mm), Part Status: Active, Capacitance: 10000 µF, Voltage - Rated: 250 V, Ripple Current @ Low Frequency: 18.6 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 22.32 A @ 10 kHz.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
500C103T250DD2B 500C103T250DD2B Hersteller : Cornell Dubilier - CDE 500C.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 10000uF 250V 10%+50%