500C403T200FG2D
500C403T200FG2D Cornell Dubilier Knowles
500C.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 40000UF 200V SCREW CHAS
Tolerance: -10%, +50%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 3.500" Dia (88.90mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 95°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 1.250" (31.75mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 7.9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 8.687" (220.65mm)
Capacitance: 40000 µF
Voltage - Rated: 200 V
Ripple Current @ Low Frequency: 35.5 A @ 120 Hz
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 500C403T200FG2D Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 40000UF 200V SCREW CHAS, Tolerance: -10%, +50%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 3.500" Dia (88.90mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 95°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 1.250" (31.75mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 7.9mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 8.687" (220.65mm), Capacitance: 40000 µF, Voltage - Rated: 200 V, Ripple Current @ Low Frequency: 35.5 A @ 120 Hz.
Weitere Produktangebote 500C403T200FG2D
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
500C403T200FG2D 500C403T200FG2D Hersteller : Cornell Dubilier - CDE 500C-1114345.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 0.04F -10%+50% 200V