550252T300DF2B Cornell Dubilier Knowles
550.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 2500UF 300V SCREW
Tolerance: -10%, +50%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 3.024" Dia (76.81mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 1.250" (31.75mm)
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 5.717" (145.21mm)
Capacitance: 2500 µF
Voltage - Rated: 300 V
Produktbewertung abgeben
Technische Details 550252T300DF2B Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 2500UF 300V SCREW, Tolerance: -10%, +50%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 3.024" Dia (76.81mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 1.250" (31.75mm), Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 5.717" (145.21mm), Capacitance: 2500 µF, Voltage - Rated: 300 V.