550C402T450DP2B
550C402T450DP2B Knowles / Illinois Capacitor
550C.pdf
Hersteller: Knowles / Illinois Capacitor
Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 4000uF 450V -10%+50% High Ripple
auf Bestellung 18 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 550C402T450DP2B Knowles / Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 4000UF 450V SCREW CHAS, Packaging: Bulk, Tolerance: -10%, +50%, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 1.250" (31.75mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 22.3mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 5.875" (149.23mm), Part Status: Active, Capacitance: 4000 µF, Voltage - Rated: 450 V, Ripple Current @ Low Frequency: 21.8 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 35.97 A @ 10 kHz.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
550C402T450DP2B 550C402T450DP2B Hersteller : Cornell Dubilier - CDE 550C.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 4000uF 450V -10%+50% High Ripple
auf Bestellung 20 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
550C402T450DP2B 550C402T450DP2B Hersteller : Cornell Dubilier Knowles 550C.pdf Description: CAP ALUM 4000UF 450V SCREW CHAS
Packaging: Bulk
Tolerance: -10%, +50%
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 1.250" (31.75mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 22.3mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 5.875" (149.23mm)
Part Status: Active
Capacitance: 4000 µF
Voltage - Rated: 450 V
Ripple Current @ Low Frequency: 21.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 35.97 A @ 10 kHz