550C442T450FE2D
550C442T450FE2D Cornell Dubilier Knowles
550C.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 4400UF 450V SCREW CHAS
Packaging: Bulk
Tolerance: -10%, +50%
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 3.500" Dia (88.90mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 1.250" (31.75mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 17mOhm
Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 5.125" (130.18mm)
Part Status: Active
Capacitance: 4400 µF
Voltage - Rated: 450 V
Ripple Current @ Low Frequency: 24.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 40.1 A @ 10 kHz
auf Bestellung 15 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 550C442T450FE2D Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 4400UF 450V SCREW CHAS, Packaging: Bulk, Tolerance: -10%, +50%, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 3.500" Dia (88.90mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 1.250" (31.75mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 17mOhm, Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 5.125" (130.18mm), Part Status: Active, Capacitance: 4400 µF, Voltage - Rated: 450 V, Ripple Current @ Low Frequency: 24.3 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 40.1 A @ 10 kHz.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
550C442T450FE2D 550C442T450FE2D Hersteller : Knowles / Illinois Capacitor 550C.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 4400uF 450V -10%+50% High Ripple