685AVG160MFBJ
685AVG160MFBJ Cornell Dubilier Knowles
AVG.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM POLY 6.8UF 20% 160V TH
Packaging: Bulk
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Mounting Type: Through Hole
Type: Polymer
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 0.138" (3.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 130mOhm
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 125°C
Height - Seated (Max): 0.532" (13.50mm)
Part Status: Active
Capacitance: 6.8 µF
Voltage - Rated: 160 V
Ripple Current @ Low Frequency: 36 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 720 mA @ 100 kHz