Produkte > FINDER > 7S.34.9.024.4220
7S.34.9.024.4220
7S.34.9.024.4220 FINDER
S7SEN-3.pdf IB7S2EN-2.pdf
Hersteller: FINDER
Category: Safety Switches - Control Modules
Description: Automation module: safety relay; 24VDC; OUT: 4; 7S; -40÷70°C; IP20
Type of automation module: safety relay
Supply voltage: 24V DC
Number of outputs: 4
Mounting: for DIN rail mounting
Manufacturer series: 7S
Operating temperature: -40...70°C
Electrical connection: screw terminals
Safety category: 3
Safety outputs: NC x2; NO x2
IP rating: IP20
Body dimensions: 22.5x86.2x100.3mm
Contacts electrical parameters: 250V AC / 6A
Mechanical durability: 10000000 cycles
Electrical life: 100000 cycles
Current rating: 6A
Insulation voltage: 250V
Switching capacity: 1.5kVA
Pollution degree: 2
Additional functions: LED status indicator
auf Bestellung 12 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 7S.34.9.024.4220 FINDER
Category: Safety Switches - Control Modules, Description: Automation module: safety relay; 24VDC; OUT: 4; 7S; -40÷70°C; IP20, Type of automation module: safety relay, Supply voltage: 24V DC, Number of outputs: 4, Mounting: for DIN rail mounting, Manufacturer series: 7S, Operating temperature: -40...70°C, Electrical connection: screw terminals, Safety category: 3, Safety outputs: NC x2; NO x2, IP rating: IP20, Body dimensions: 22.5x86.2x100.3mm, Contacts electrical parameters: 250V AC / 6A, Mechanical durability: 10000000 cycles, Electrical life: 100000 cycles, Current rating: 6A, Insulation voltage: 250V, Switching capacity: 1.5kVA, Pollution degree: 2, Additional functions: LED status indicator.
Weitere Produktangebote 7S.34.9.024.4220
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
7S.34.9.024.4220 7S.34.9.024.4220 Hersteller : FINDER 3774337.pdf Description: FINDER - 7S.34.9.024.4220 - Sicherheitsrelais, 24 VDC, DPST-NO, DPST-NC, 7S Series, DIN-Schiene, 6 A, Schraubbar
tariffCode: 85364900
rohsCompliant: YES
Relaisanschlüsse: Schraubbar
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Kontaktmaterial: Silberzinnoxid
Kontaktstrom: 6A
IP-Schutzart: IP20
usEccn: EAR99
AC-Kontaktspannung, nom.: 250V
euEccn: NLR
Relaismontage: DIN-Schiene
DC-Kontaktspannung, nom.: -V
Produktpalette: 7S Series
productTraceability: No
Spulenspannung: 24VDC
Kontaktkonfiguration: DPST-NO, DPST-NC
SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
auf Bestellung 14 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
7S.34.9.024.4220 7S.34.9.024.4220 Hersteller : Finder Relays, Inc. S7SEN.pdf Description: SFTY RLY GUIDE 2NO+2NC 6A 24VDC
Features: Lighted Indicator
Packaging: Bulk
Mounting Type: DIN Rail
Coil Voltage: 24VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C
Termination Style: Screw Terminal
Contact Material: Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form: 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current): 6 A
Switching Voltage: 250VAC - Nom
Must Release Voltage: 2.4 VDC
Must Operate Voltage: 16.8 VDC