940C20P56K
940C20P56K Cornell Dubilier Knowles
940C.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP FILM 0.56UF 10% 2KVDC AXIAL
Tolerance: ±10%
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Voltage Rating - AC: 500V
Voltage Rating - DC: 2000V (2kV)
Capacitance: 0.56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance): 7 mOhms
Size / Dimension: 1.220" Dia x 2.126" L (31.00mm x 54.00mm)
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 940C20P56K Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP FILM 0.56UF 10% 2KVDC AXIAL, Tolerance: ±10%, Packaging: Bulk, Package / Case: Axial, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -55°C ~ 105°C, Applications: High Pulse, DV/DT, Termination: PC Pins, Dielectric Material: Polypropylene (PP), Metallized, Voltage Rating - AC: 500V, Voltage Rating - DC: 2000V (2kV), Capacitance: 0.56 µF, ESR (Equivalent Series Resistance): 7 mOhms, Size / Dimension: 1.220" Dia x 2.126" L (31.00mm x 54.00mm).