ALZ11F48
ALZ11F48 Panasonic Electric Works
mech_eng_lz.pdf
Hersteller: Panasonic Electric Works
Description: RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 48VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 8.3 mA
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 16 A
Switching Voltage: 440VAC - Max
Must Release Voltage: 4.8 VDC
Must Operate Voltage: 33.6 VDC
Operate Time: 15 ms
Release Time: 5 ms
Coil Insulation: Class F
Load - Max Switching: 7040VA
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ALZ11F48 Panasonic Electric Works
Category: Miniature Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 48VDC; 16A; 16A/250VAC; LZ, Type of relay: electromagnetic, Contacts configuration: SPDT, Rated coil voltage: 48V DC, Contact current max.: 16A, AC contacts rating @R: 16A / 250V AC, Manufacturer series: LZ, Relay variant: miniature; monostable; power, Mounting: PCB, Operate time: 15ms, Body dimensions: 28.8x12.5x15.7mm, Coil power consumption: 400mW, Mechanical durability: 10000000 cycles, Contact resistance: 100Ω, Electrical life: 100000 cycles, Contact material: AgSnO2, Terminal pitch: 7.5mm, Leads: for PCB, Operating temperature: -40...105°C.
Weitere Produktangebote ALZ11F48
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
ALZ11F48 ALZ11F48 Hersteller : Panasonic Industrial Devices mech_eng_lz.pdf General Purpose Relays 1 Form C 16A 48V Class F Coil
Produkt ist nicht verfügbar
ALZ11F48 Hersteller : PANASONIC mech_eng_lz.pdf Category: Miniature Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 48VDC; 16A; 16A/250VAC; LZ
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: SPDT
Rated coil voltage: 48V DC
Contact current max.: 16A
AC contacts rating @R: 16A / 250V AC
Manufacturer series: LZ
Relay variant: miniature; monostable; power
Mounting: PCB
Operate time: 15ms
Body dimensions: 28.8x12.5x15.7mm
Coil power consumption: 400mW
Mechanical durability: 10000000 cycles
Contact resistance: 100Ω
Electrical life: 100000 cycles
Contact material: AgSnO2
Terminal pitch: 7.5mm
Leads: for PCB
Operating temperature: -40...105°C