AM12N65P
AM12N65P Analog Power Inc.
datasheet.php?part=AM12N65P
Hersteller: Analog Power Inc.
Description: MOSFET N-CH 650V 12A TO-220
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-220-3
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ)
Technology: MOSFET (Metal Oxide)
FET Type: N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 800mOhm @ 23A, 10V
Power Dissipation (Max): 300W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id: 1V @ 250µA
Supplier Device Package: TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 6V, 10V
Vgs (Max): ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss): 650 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 23 nC @ 6 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 2691 pF @ 15 V
auf Bestellung 1 Stücke:
Produktbewertung abgeben
Technische Details AM12N65P Analog Power Inc.
Description: MOSFET N-CH 650V 12A TO-220, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-220-3, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Technology: MOSFET (Metal Oxide), FET Type: N-Channel, Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 12A (Tc), Rds On (Max) @ Id, Vgs: 800mOhm @ 23A, 10V, Power Dissipation (Max): 300W (Tc), Vgs(th) (Max) @ Id: 1V @ 250µA, Supplier Device Package: TO-220, Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 6V, 10V, Vgs (Max): ±20V, Drain to Source Voltage (Vdss): 650 V, Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 23 nC @ 6 V, Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 2691 pF @ 15 V.