AM51624C73N-A Panasonic Electric Works
AM5%28QV%29_Rev2014.pdf
Hersteller: Panasonic Electric Works
Description: SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 125V
Features: Cadmium Free
Packaging: Bulk
Current Rating (Amps): 16A (AC), 600mA (DC)
Mounting Type: Chassis Mount
Circuit: SPST-NC
Switch Function: On-Mom
Operating Temperature: -25°C ~ 105°C
Termination Style: Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type: Lever, Simulated Roller
Operating Force: 240gf
Mechanical Life: 10,000,000 Cycles
Electrical Life: 100,000 Cycles
Release Force: 40gf
Pretravel: 0.125" (3.2mm)
Differential Travel: 0.040" (1.0mm)
Overtravel: 0.055" (1.4mm)
Operating Position: 0.730" (18.5mm)
Voltage Rating - AC: 125 V
Voltage Rating - DC: 125 V
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details AM51624C73N-A Panasonic Electric Works
Description: SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 125V, Features: Cadmium Free, Packaging: Bulk, Current Rating (Amps): 16A (AC), 600mA (DC), Mounting Type: Chassis Mount, Circuit: SPST-NC, Switch Function: On-Mom, Operating Temperature: -25°C ~ 105°C, Termination Style: Quick Connect - 0.187" (4.7mm), Actuator Type: Lever, Simulated Roller, Operating Force: 240gf, Mechanical Life: 10,000,000 Cycles, Electrical Life: 100,000 Cycles, Release Force: 40gf, Pretravel: 0.125" (3.2mm), Differential Travel: 0.040" (1.0mm), Overtravel: 0.055" (1.4mm), Operating Position: 0.730" (18.5mm), Voltage Rating - AC: 125 V, Voltage Rating - DC: 125 V.