Produkte > ANALOG POWER INC. > AM90N03-03P
AM90N03-03P
AM90N03-03P Analog Power Inc.
datasheet.php?data1=DS_AM90N03-03P_1A_2
Hersteller: Analog Power Inc.
Description: MOSFET P-CH 30V 90A TO-220
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-220-2
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ)
Technology: MOSFET (Metal Oxide)
FET Type: P-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 3.5mOhm @ 45A, 10V
Power Dissipation (Max): 300W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id: 1V @ 250µA (Min)
Supplier Device Package: TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 4.5V, 10V
Vgs (Max): ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss): 30 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 36 nC @ 4.5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 6725 pF @ 15 V
auf Bestellung 1 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details AM90N03-03P Analog Power Inc.
Description: MOSFET P-CH 30V 90A TO-220, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-220-2, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Technology: MOSFET (Metal Oxide), FET Type: P-Channel, Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 90A (Tc), Rds On (Max) @ Id, Vgs: 3.5mOhm @ 45A, 10V, Power Dissipation (Max): 300W (Tc), Vgs(th) (Max) @ Id: 1V @ 250µA (Min), Supplier Device Package: TO-220, Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 4.5V, 10V, Vgs (Max): ±20V, Drain to Source Voltage (Vdss): 30 V, Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 36 nC @ 4.5 V, Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 6725 pF @ 15 V.