Produkte > ANALOG POWER INC. > AM90N10-14P
AM90N10-14P
AM90N10-14P Analog Power Inc.
datasheet.php?part=AM90N10-14P
Hersteller: Analog Power Inc.
Description: MOSFET N-CH 100V 90A TO-220
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-220-3
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ)
Technology: MOSFET (Metal Oxide)
FET Type: N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 90A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 16mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max): 300W (Ta)
Vgs(th) (Max) @ Id: 1V @ 250µA
Supplier Device Package: TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 5.5V, 10V
Vgs (Max): ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss): 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 60 nC @ 5.5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 4221 pF @ 15 V
auf Bestellung 1 Stücke:
Produktbewertung abgeben
Technische Details AM90N10-14P Analog Power Inc.
Description: MOSFET N-CH 100V 90A TO-220, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-220-3, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Technology: MOSFET (Metal Oxide), FET Type: N-Channel, Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 90A (Ta), Rds On (Max) @ Id, Vgs: 16mOhm @ 30A, 10V, Power Dissipation (Max): 300W (Ta), Vgs(th) (Max) @ Id: 1V @ 250µA, Supplier Device Package: TO-220AB, Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 5.5V, 10V, Vgs (Max): ±20V, Drain to Source Voltage (Vdss): 100 V, Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 60 nC @ 5.5 V, Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 4221 pF @ 15 V.