Produkte > ANALOG POWER INC. > AM90N20-78B
AM90N20-78B
AM90N20-78B Analog Power Inc.
datasheet.php?part=AM90N20-78B
Hersteller: Analog Power Inc.
Description: MOSFET N-CH 200V 90A TO-263
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ)
Technology: MOSFET (Metal Oxide)
FET Type: N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 90A (Tc)
Power Dissipation (Max): 300W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id: 1V @ 250µA
Supplier Device Package: TO-263
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 6V, 10V
Vgs (Max): ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss): 200 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 57 nC @ 6 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 4467 pF @ 15 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 78mOhm @ 57A, 10V
auf Bestellung 10 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 6
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details AM90N20-78B Analog Power Inc.
Description: MOSFET N-CH 200V 90A TO-263, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB, Mounting Type: Surface Mount, Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Technology: MOSFET (Metal Oxide), FET Type: N-Channel, Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 90A (Tc), Power Dissipation (Max): 300W (Tc), Vgs(th) (Max) @ Id: 1V @ 250µA, Supplier Device Package: TO-263, Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 6V, 10V, Vgs (Max): ±20V, Drain to Source Voltage (Vdss): 200 V, Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 57 nC @ 6 V, Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 4467 pF @ 15 V, Rds On (Max) @ Id, Vgs: 78mOhm @ 57A, 10V.