Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > AT89C1051U-12SI
AT89C1051U-12SI
AT89C1051U-12SI Microchip Technology
AT89C1051U.pdf
Hersteller: Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC
Packaging: Tube
Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 12MHz
Program Memory Size: 1KB (1K x 8)
RAM Size: 64 x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 6V
Connectivity: UART/USART
Peripherals: LED
Supplier Device Package: 20-SOIC
Number of I/O: 15
DigiKey Programmable: Not Verified
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details AT89C1051U-12SI Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC, Packaging: Tube, Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width), Mounting Type: Surface Mount, Speed: 12MHz, Program Memory Size: 1KB (1K x 8), RAM Size: 64 x 8, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Oscillator Type: Internal, Program Memory Type: FLASH, Core Processor: 8051, Core Size: 8-Bit, Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 6V, Connectivity: UART/USART, Peripherals: LED, Supplier Device Package: 20-SOIC, Number of I/O: 15, DigiKey Programmable: Not Verified.
Weitere Produktangebote AT89C1051U-12SI
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
AT89C1051U-12SI AT89C1051U-12SI Hersteller : Microchip Technology / Atmel doc4257-1180836.pdf 8-bit Microcontrollers - MCU 8051 MCU, 20 PINS, UART, 1K FLASH - 12MHZ, SOIC, IND TEMP