Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > AT89C1051U-24PI
AT89C1051U-24PI
AT89C1051U-24PI Microchip Technology
AT89C1051U.pdf
Hersteller: Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
Packaging: Tube
Package / Case: 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Mounting Type: Through Hole
Speed: 24MHz
Program Memory Size: 1KB (1K x 8)
RAM Size: 64 x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4V ~ 6V
Connectivity: UART/USART
Peripherals: LED
Supplier Device Package: 20-PDIP
Produktbewertung abgeben
Technische Details AT89C1051U-24PI Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP, Packaging: Tube, Package / Case: 20-DIP (0.300", 7.62mm), Mounting Type: Through Hole, Speed: 24MHz, Program Memory Size: 1KB (1K x 8), RAM Size: 64 x 8, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Oscillator Type: Internal, Program Memory Type: FLASH, Core Processor: 8051, Core Size: 8-Bit, Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4V ~ 6V, Connectivity: UART/USART, Peripherals: LED, Supplier Device Package: 20-PDIP, Number of I/O: 15, DigiKey Programmable: Not Verified.
Weitere Produktangebote AT89C1051U-24PI
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
AT89C1051U-24PI AT89C1051U-24PI Hersteller : Microchip Technology / Atmel doc4257-1180836.pdf 8-bit Microcontrollers - MCU 8051 MCU, 20 PINS, UART, 1K FLASH - 24MHZ, PDIP, IND TEMP