Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > AT90S1200A-12PC
AT90S1200A-12PC
AT90S1200A-12PC Microchip Technology
AT90S1200%20Complete.pdf
Hersteller: Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
Packaging: Tube
Package / Case: 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Mounting Type: Through Hole
Speed: 12MHz
Program Memory Size: 1KB (512 x 16)
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4V ~ 6V
Connectivity: SPI
Peripherals: POR, WDT
Supplier Device Package: 20-PDIP
Part Status: Obsolete
Number of I/O: 15
DigiKey Programmable: Not Verified
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details AT90S1200A-12PC Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP, Packaging: Tube, Package / Case: 20-DIP (0.300", 7.62mm), Mounting Type: Through Hole, Speed: 12MHz, Program Memory Size: 1KB (512 x 16), Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Oscillator Type: Internal, Program Memory Type: FLASH, EEPROM Size: 64 x 8, Core Processor: AVR, Core Size: 8-Bit, Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4V ~ 6V, Connectivity: SPI, Peripherals: POR, WDT, Supplier Device Package: 20-PDIP, Part Status: Obsolete, Number of I/O: 15, DigiKey Programmable: Not Verified.