Produkte > EPCOS - TDK ELECTRONICS > B32656S7564K562
B32656S7564K562
B32656S7564K562 EPCOS - TDK Electronics
MKP_B32656S.pdf
Hersteller: EPCOS - TDK Electronics
Description: CAP FILM 0.56UF 1.25KVDC SCREW
Packaging: Bulk
Tolerance: ±10%
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 100°C
Applications: Snubber
Lead Spacing: 0.866" (22.00mm)
Termination: Screw Terminals
Ratings: AEC-Q200
Dielectric Material: Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC: 500V
Voltage Rating - DC: 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max): 1.555" (39.50mm)
Part Status: Active
Capacitance: 0.56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance): 7 mOhms
Size / Dimension: 1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)