Produkte > EPCOS - TDK ELECTRONICS > B41554B7100Q000
B41554B7100Q000 EPCOS - TDK Electronics
b41554.pdf
Hersteller: EPCOS - TDK Electronics
Description: CAP ALUM 100000UF 40V SCREW
Packaging: Bulk
Tolerance: -10%, +30%
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 3.028" Dia (76.90mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 1.248" (31.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 7mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 125°C
Height - Seated (Max): 5.677" (144.20mm)
Capacitance: 100000 µF
Voltage - Rated: 40 V
Impedance: 6 mOhms
Ripple Current @ Low Frequency: 19 A @ 100 Hz
Produktbewertung abgeben
Technische Details B41554B7100Q000 EPCOS - TDK Electronics
Description: CAP ALUM 100000UF 40V SCREW, Packaging: Bulk, Tolerance: -10%, +30%, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 3.028" Dia (76.90mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 1.248" (31.70mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 7mOhm @ 100Hz, Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 125°C, Height - Seated (Max): 5.677" (144.20mm), Capacitance: 100000 µF, Voltage - Rated: 40 V, Impedance: 6 mOhms, Ripple Current @ Low Frequency: 19 A @ 100 Hz.
Weitere Produktangebote B41554B7100Q000
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
B41554B7100Q000 B41554B7100Q000 Hersteller : EPCOS / TDK b41554.pdf Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 100000UF 40V AL-ELKO SCREW TERM