Produkte > EPCOS / TDK > B41888D4398M009
B41888D4398M009 EPCOS / TDK
Hersteller: EPCOS / TDK
Category: THT electrolytic capacitors
Description: Capacitor: electrolytic; THT; 3.9mF; 16VDC; Ø16x25mm; Pitch: 7.5mm
Type of capacitor: electrolytic
Mounting: THT
Capacitance: 3.9mF
Operating voltage: 16V DC
Body dimensions: Ø16x25mm
Terminal pitch: 7.5mm
Tolerance: ±20%
Service life: 10000h
Operating temperature: -55...105°C
Operating current: 2.93A
Height: 25mm
Diameter: 16mm
Leads: radial
ESR value: 24mΩ
Produktbewertung abgeben
Technische Details B41888D4398M009 EPCOS / TDK
Category: THT electrolytic capacitors, Description: Capacitor: electrolytic; THT; 3.9mF; 16VDC; Ø16x25mm; Pitch: 7.5mm, Type of capacitor: electrolytic, Mounting: THT, Capacitance: 3.9mF, Operating voltage: 16V DC, Body dimensions: Ø16x25mm, Terminal pitch: 7.5mm, Tolerance: ±20%, Service life: 10000h, Operating temperature: -55...105°C, Operating current: 2.93A, Height: 25mm, Diameter: 16mm, Leads: radial, ESR value: 24mΩ.