Produkte > EPCOS / TDK > B41888E3568M000
B41888E3568M000 EPCOS / TDK
Hersteller: EPCOS / TDK
Category: THT electrolytic capacitors
Description: Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 5.6mF; 10VDC; Ø18x20mm; ±20%
Type of capacitor: electrolytic
Mounting: THT
Kind of capacitor: low ESR
Operating temperature: -55...105°C
Capacitance: 5.6mF
Height: 20mm
Terminal pitch: 7.5mm
Diameter: 18mm
Body dimensions: Ø18x20mm
ESR value: 28mΩ
Operating current: 3A
Operating voltage: 10V DC
Tolerance: ±20%
Produktbewertung abgeben
Technische Details B41888E3568M000 EPCOS / TDK
Category: THT electrolytic capacitors, Description: Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 5.6mF; 10VDC; Ø18x20mm; ±20%, Type of capacitor: electrolytic, Mounting: THT, Kind of capacitor: low ESR, Operating temperature: -55...105°C, Capacitance: 5.6mF, Height: 20mm, Terminal pitch: 7.5mm, Diameter: 18mm, Body dimensions: Ø18x20mm, ESR value: 28mΩ, Operating current: 3A, Operating voltage: 10V DC, Tolerance: ±20%, Service life: 10000h, Leads: radial.