Technische Details BZX55C6V2-TAP Vishay
Description: VISHAY - BZX55C6V2-TAP - Zener-Diode, 6.2 V, 500 mW, DO-35 (DO-204AH), 2 Pin(s), 175 °C, Durchsteckmontage, tariffCode: 85411000, Bauform - Diode: DO-35 (DO-204AH), rohsCompliant: YES, Diodenmontage: Durchsteckmontage, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Qualifikation: AEC-Q101, isCanonical: Y, usEccn: EAR99, euEccn: NLR, Verlustleistung: 500mW, Anzahl der Pins: 2Pin(s), Produktpalette: BZX55 Series, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Betriebstemperatur, max.: 175°C, Zener-Spannung, nom.: 6.2V, SVHC: No SVHC (25-Jun-2025).
| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BZX55C6V2-TAP | Hersteller : Vishay |
Diode Zener Single 6.2V 6% 500mW 2-Pin DO-35 Ammo |
auf Bestellung 20000 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
6.2V 5%, 0.5W, DO-35 Група товару: Стабілітрони Од. вим: шт |
auf Bestellung 1005 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Category: THT Zener diodesDescription: Diode: Zener; 0.5W; 6.2V; Ammo Pack; DO35; single diode Type of diode: Zener Power dissipation: 0.5W Zener voltage: 6.2V Kind of package: Ammo Pack Case: DO35 Mounting: THT Tolerance: ±5% Semiconductor structure: single diode |
BZX55C6V2-TAP | Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
Description: DIODE ZENER 6.2V 500MW DO204AHPackaging: Tape & Box (TB) Tolerance: ±5% Package / Case: DO-204AH, DO-35, Axial Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -65°C ~ 175°C Voltage - Zener (Nom) (Vz): 6.2 V Impedance (Max) (Zzt): 10 Ohms Supplier Device Package: DO-204AH (DO-35) Part Status: Active Power - Max: 500 mW Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5 V @ 200 mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 nA @ 2 V Grade: Automotive Qualification: AEC-Q101 |
BZX55C6V2-TAP | Hersteller : Vishay Semiconductors |
Zener Diodes 6.2 Volt 0.5W 5% |
Description: DIODE ZENER 6.2V 500MW DO204AHPackaging: Cut Tape (CT) Tolerance: ±5% Package / Case: DO-204AH, DO-35, Axial Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -65°C ~ 175°C Voltage - Zener (Nom) (Vz): 6.2 V Impedance (Max) (Zzt): 10 Ohms Supplier Device Package: DO-204AH (DO-35) Part Status: Active Power - Max: 500 mW Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5 V @ 200 mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 nA @ 2 V Grade: Automotive Qualification: AEC-Q101 |