Produkte > CW INDUSTRIES > C3BBS-6006G
C3BBS-6006G
C3BBS-6006G CW Industries
Ribbon_Cable_Assembly_Length.pdf
Hersteller: CW Industries
Description: IDC CABLE - CSR60S/AE60G/CSR60S
Features: Strain Relief
Packaging: Bulk
Connector Type: Socket to Socket
Contact Finish: Tin
Color: Gray, Ribbon
Length: 0.500' (152.40mm, 6.00")
Shielding: Unshielded
Number of Positions: 60
Number of Rows: 2
Contact Finish Thickness: 100.0µin (2.54µm)
Cable Termination: IDC
Pitch - Cable: 0.050" (1.27mm)
Pitch - Connector: 0.100" (2.54mm)