CG403U016V4C
CG403U016V4C Knowles / Cornell Dubilier (CDE)
CG.pdf
Hersteller: Knowles / Cornell Dubilier (CDE)
Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 16V 40000uF HI REL
auf Bestellung 3 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details CG403U016V4C Knowles / Cornell Dubilier (CDE)
Description: CAP ALUM 40000UF 16V SCREW CHAS, Tolerance: -10%, +75%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, ESR (Equivalent Series Resistance): 9mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 4.125" (104.78mm), Part Status: Active, Capacitance: 40000 µF, Voltage - Rated: 16 V, Ripple Current @ Low Frequency: 14.7 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 16.905 A @ 10 kHz.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
CG403U016V4C CG403U016V4C Hersteller : Cornell Dubilier - CDE CG.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 16V 40000uF HI REL
auf Bestellung 3 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
CG403U016V4C CG403U016V4C Hersteller : Knowles / Illinois Capacitor CG.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 16V 40000uF HI REL
auf Bestellung 2 Stücke:
CG403U016V4C CG403U016V4C Hersteller : Cornell Dubilier Knowles CG.pdf Description: CAP ALUM 40000UF 16V SCREW CHAS
Tolerance: -10%, +75%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): 9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 4.125" (104.78mm)
Part Status: Active
Capacitance: 40000 µF
Voltage - Rated: 16 V
Ripple Current @ Low Frequency: 14.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 16.905 A @ 10 kHz