CGR212U040R2C
CGR212U040R2C Cornell Dubilier Knowles
CGR.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 2100UF 40V SCREW CHAS M
Tolerance: -10%, +75%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 1.375" Dia (34.93mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Applications: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): 25mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 2.125" (53.98mm)
Capacitance: 2100 µF
Voltage - Rated: 40 V
Ripple Current @ Low Frequency: 7.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 8.855 A @ 10 kHz
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details CGR212U040R2C Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 2100UF 40V SCREW CHAS M, Tolerance: -10%, +75%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 1.375" Dia (34.93mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Applications: General Purpose, ESR (Equivalent Series Resistance): 25mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 2.125" (53.98mm), Capacitance: 2100 µF, Voltage - Rated: 40 V, Ripple Current @ Low Frequency: 7.7 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 8.855 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote CGR212U040R2C
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
CGR212U040R2C CGR212U040R2C Hersteller : Cornell Dubilier - CDE CDUB_S_A0010168941_1-2540113.pdf Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 2100uF 40V-10+75%