CGR513U016W3C
CGR513U016W3C Cornell Dubilier Knowles
CGR.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 51000UF 16V SCREW
Tolerance: -10%, +75%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 2.500" Dia (63.50mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Applications: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): 8.5mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 3.125" (79.38mm)
Capacitance: 51000 µF
Voltage - Rated: 16 V
Ripple Current @ Low Frequency: 22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 25.3 A @ 10 kHz
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details CGR513U016W3C Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 51000UF 16V SCREW, Tolerance: -10%, +75%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 2.500" Dia (63.50mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Applications: General Purpose, ESR (Equivalent Series Resistance): 8.5mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 3.125" (79.38mm), Capacitance: 51000 µF, Voltage - Rated: 16 V, Ripple Current @ Low Frequency: 22 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 25.3 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote CGR513U016W3C
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
CGR513U016W3C CGR513U016W3C Hersteller : Cornell Dubilier - CDE CGR.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 51000uF 16V-10+75%