CGS212T500W5C
CGS212T500W5C Cornell Dubilier Knowles
CGS.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 2100UF 500V SCREW CHAS
Tolerance: -10%, +50%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 2.500" Dia (63.50mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): 49mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 5.125" (130.18mm)
Capacitance: 2100 µF
Voltage - Rated: 500 V
Ripple Current @ Low Frequency: 8.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 12.3 A @ 10 kHz
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details CGS212T500W5C Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 2100UF 500V SCREW CHAS, Tolerance: -10%, +50%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 2.500" Dia (63.50mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, ESR (Equivalent Series Resistance): 49mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 5.125" (130.18mm), Capacitance: 2100 µF, Voltage - Rated: 500 V, Ripple Current @ Low Frequency: 8.2 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 12.3 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote CGS212T500W5C
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
CGS212T500W5C CGS212T500W5C Hersteller : Cornell Dubilier - CDE CDUB_S_A0011842657_1-2540299.pdf Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 2100uF 500V-10+50%