CGS252T300V4C
CGS252T300V4C Cornell Dubilier Knowles
CGS.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 2500UF 300V SCREW
Tolerance: -10%, +50%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): 44mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 4.125" (104.78mm)
Capacitance: 2500 µF
Voltage - Rated: 300 V
Ripple Current @ Low Frequency: 6.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 9.9 A @ 10 kHz
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details CGS252T300V4C Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 2500UF 300V SCREW, Tolerance: -10%, +50%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, ESR (Equivalent Series Resistance): 44mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 4.125" (104.78mm), Capacitance: 2500 µF, Voltage - Rated: 300 V, Ripple Current @ Low Frequency: 6.6 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 9.9 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote CGS252T300V4C
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
CGS252T300V4C CGS252T300V4C Hersteller : Knowles / Cornell Dubilier (CDE) CGS.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 2500uF 300V-10+50%