CGS512U040R3C
CGS512U040R3C Cornell Dubilier - CDE
CGS-2950698.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier - CDE
Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 5100uF 40V 16volts AEC-Q200
auf Bestellung 40 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details CGS512U040R3C Cornell Dubilier - CDE
Description: CAP ALUM 5100UF 40V SCREW CHAS M, Tolerance: -10%, +75%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 1.370" Dia (34.80mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, ESR (Equivalent Series Resistance): 26mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 3.125" (79.38mm), Part Status: Active, Capacitance: 5100 µF, Voltage - Rated: 40 V, Ripple Current @ Low Frequency: 6.1 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 7.93 A @ 10 kHz.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
CGS512U040R3C CGS512U040R3C Hersteller : Cornell Dubilier Knowles CGS.pdf Description: CAP ALUM 5100UF 40V SCREW CHAS M
Tolerance: -10%, +75%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 1.370" Dia (34.80mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): 26mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 3.125" (79.38mm)
Part Status: Active
Capacitance: 5100 µF
Voltage - Rated: 40 V
Ripple Current @ Low Frequency: 6.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 7.93 A @ 10 kHz