Produkte > CENTRAL SEMICONDUCTOR CORP > CSHDD16-40C TR13 PBFREE
CSHDD16-40C TR13 PBFREE
CSHDD16-40C TR13 PBFREE Central Semiconductor Corp
Hersteller: Central Semiconductor Corp
Description: 16A 40V SMD RECTIFIER-SCHOTTKY (
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting Type: Surface Mount
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 16A
Supplier Device Package: D2PAK
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 700 mV @ 8 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 40 V
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details CSHDD16-40C TR13 PBFREE Central Semiconductor Corp
Description: 16A 40V SMD RECTIFIER-SCHOTTKY (, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB, Mounting Type: Surface Mount, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Technology: Schottky, Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode, Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 16A, Supplier Device Package: D2PAK, Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°C, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 700 mV @ 8 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 40 V.