D3V-16-1C5-H
D3V-16-1C5-H OMRON Electronic Components
D3V.PDF
Hersteller: OMRON Electronic Components
Category: Microswitches SNAP ACTION
Description: Microswitch SNAP ACTION; 16A/250VAC; 10A/30VDC; without lever
Type of switch: microswitch SNAP ACTION
AC contacts rating @R: 16A / 250V AC
Switches features: without lever
Contacts configuration: SPDT
Switching method: ON-(ON)
Number of positions: 2
Manufacturer series: D3V
Stable positions number: 1
IP rating: IP40
Leads: connectors
Body dimensions: 27.8x10.3x15.9mm
Operating temperature: -25...125°C
Operating Force: 1.96N
DC contacts rating @R: 10A / 30V DC
Electrical life: 100000 cycles
Mechanical durability: 10000000 cycles
Min. insulation resistance: 0.1GΩ
Contact plating: silver plated
Leads dimensions: 6.3x0.8mm
Max. contact resistance:: 30mΩ
auf Bestellung 3 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 3
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details D3V-16-1C5-H OMRON Electronic Components
Category: Microswitches SNAP ACTION, Description: Microswitch SNAP ACTION; 16A/250VAC; 10A/30VDC; without lever, Type of switch: microswitch SNAP ACTION, AC contacts rating @R: 16A / 250V AC, Switches features: without lever, Contacts configuration: SPDT, Switching method: ON-(ON), Number of positions: 2, Manufacturer series: D3V, Stable positions number: 1, IP rating: IP40, Leads: connectors, Body dimensions: 27.8x10.3x15.9mm, Operating temperature: -25...125°C, Operating Force: 1.96N, DC contacts rating @R: 10A / 30V DC, Electrical life: 100000 cycles, Mechanical durability: 10000000 cycles, Min. insulation resistance: 0.1GΩ, Contact plating: silver plated, Leads dimensions: 6.3x0.8mm, Max. contact resistance:: 30mΩ.
Weitere Produktangebote D3V-16-1C5-H
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
D3V-16-1C5-H D3V-16-1C5-H Hersteller : OMRON ELECTRONIC COMPONENTS 2081954.pdf Description: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS - D3V-16-1C5-H - Mikroschalter, Miniatur, Stiftstößel, SPDT, Steckanschluss, 16 A, 250 V
tariffCode: 85365007
rohsCompliant: YES
Schalteranschlüsse: Steckanschluss
Mikroschalter-Betätiger: Stiftstößel
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Kontaktstrom, max.: 16A
isCanonical: Y
usEccn: EAR99
AC-Kontaktspannung, nom.: 250V
euEccn: NLR
DC-Kontaktspannung, nom.: 250V