DCMC152T400EC2B
DCMC152T400EC2B Cornell Dubilier Knowles
DCMC.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 1500UF 400V SCREW CHAS
Tolerance: -10%, +50%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 1.750" Dia (44.45mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 0.750" (19.05mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 85.8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 4.187" (106.35mm)
Part Status: Active
Capacitance: 1500 µF
Voltage - Rated: 400 V
Ripple Current @ Low Frequency: 5.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 7.84 A @ 10 kHz
auf Bestellung 57 Stücke:
Produktbewertung abgeben
Technische Details DCMC152T400EC2B Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 1500UF 400V SCREW CHAS, Tolerance: -10%, +50%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 1.750" Dia (44.45mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 0.750" (19.05mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 85.8mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 4.187" (106.35mm), Part Status: Active, Capacitance: 1500 µF, Voltage - Rated: 400 V, Ripple Current @ Low Frequency: 5.6 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 7.84 A @ 10 kHz.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
DCMC152T400EC2B DCMC152T400EC2B Hersteller : Knowles / Illinois Capacitor DCMC.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 400V 1500uF Case 1.750 x 4.125in
auf Bestellung 34 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
DCMC152T400EC2B DCMC152T400EC2B Hersteller : Knowles / Cornell Dubilier (CDE) DCMC-2944635.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 400V 1500uF Case 1.750 x 4.125in
auf Bestellung 48 Stücke:
DCMC152T400EC2B DCMC152T400EC2B Hersteller : Cornell Dubilier - CDE DCMC.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 400V 1500uF Case 1.750 x 4.125in