DCMC204U016BC2B
DCMC204U016BC2B Cornell Dubilier Knowles
DCMC.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 200000UF 16V SCREW CHAS
Packaging: Bulk
Tolerance: -10%, +75%
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 0.875" (22.23mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 7.5mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 4.187" (106.35mm)
Capacitance: 200000 µF
Voltage - Rated: 16 V
Ripple Current @ Low Frequency: 17.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 19.488 A @ 10 kHz
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details DCMC204U016BC2B Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 200000UF 16V SCREW CHAS, Packaging: Bulk, Tolerance: -10%, +75%, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 0.875" (22.23mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 7.5mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 4.187" (106.35mm), Capacitance: 200000 µF, Voltage - Rated: 16 V, Ripple Current @ Low Frequency: 17.4 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 19.488 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote DCMC204U016BC2B
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
DCMC204U016BC2B DCMC204U016BC2B Hersteller : Knowles / Illinois Capacitor DCMC.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 200uF 110/125Vac Volts 0.1