DCMC292T400BF2B Cornell Dubilier Knowles
DCMC.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: ALUM-SCREW TERMINAL
Tolerance: -10%, +50%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 0.875" (22.23mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 45.9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 5.687" (144.45mm)
Capacitance: 2.9 mF
Voltage - Rated: 400 V
Ripple Current @ Low Frequency: 8.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 10.854 A @ 10 kHz
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details DCMC292T400BF2B Cornell Dubilier Knowles
Description: ALUM-SCREW TERMINAL, Tolerance: -10%, +50%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 0.875" (22.23mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 45.9mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 5.687" (144.45mm), Capacitance: 2.9 mF, Voltage - Rated: 400 V, Ripple Current @ Low Frequency: 8.1 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 10.854 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote DCMC292T400BF2B
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
DCMC292T400BF2B DCMC292T400BF2B Hersteller : Cornell Dubilier - CDE DCMC.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 400V 2900uF Case 2.000 x 5.625in