DCMC363U035AC2B
DCMC363U035AC2B Cornell Dubilier Knowles
DCMC.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 36000UF 35V SCREW CHAS
Tolerance: -10%, +75%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 1.375" Dia (34.93mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 20.1mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 4.187" (106.35mm)
Capacitance: 36000 µF
Voltage - Rated: 35 V
Ripple Current @ Low Frequency: 10 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 11.2 A @ 10 kHz
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details DCMC363U035AC2B Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 36000UF 35V SCREW CHAS, Tolerance: -10%, +75%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 1.375" Dia (34.93mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 0.500" (12.70mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 20.1mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 4.187" (106.35mm), Capacitance: 36000 µF, Voltage - Rated: 35 V, Ripple Current @ Low Frequency: 10 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 11.2 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote DCMC363U035AC2B
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
DCMC363U035AC2B DCMC363U035AC2B Hersteller : Cornell Dubilier - CDE DCMC-951965.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 36000uF 35V -10%+75% High Capacitance