DCMC743U075DC2B
DCMC743U075DC2B Cornell Dubilier Knowles
DCMC.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 74000UF 75V SCREW CHAS
Packaging: Bulk
Tolerance: -10%, +75%
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 1.250" (31.75mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 12.9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 4.125" (104.78mm)
Part Status: Active
Capacitance: 74000 µF
Voltage - Rated: 75 V
Ripple Current @ Low Frequency: 17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 17.85 A @ 10 kHz
auf Bestellung 13 Stücke:
Produktbewertung abgeben
Technische Details DCMC743U075DC2B Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 74000UF 75V SCREW CHAS, Packaging: Bulk, Tolerance: -10%, +75%, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 1.250" (31.75mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 12.9mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 4.125" (104.78mm), Part Status: Active, Capacitance: 74000 µF, Voltage - Rated: 75 V, Ripple Current @ Low Frequency: 17 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 17.85 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote DCMC743U075DC2B
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
DCMC743U075DC2B DCMC743U075DC2B Hersteller : Cornell Dubilier - CDE CDUB_S_A0009086133_1-2540232.pdf Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 74000uF 75V