DCMC922T500FG2D
DCMC922T500FG2D Cornell Dubilier Knowles
DCMC.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 9200UF 500V SCREW CHAS
Tolerance: -10%, +50%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 3.500" Dia (88.90mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 1.250" (31.75mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 16.7mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 8.687" (220.65mm)
Part Status: Active
Capacitance: 9200 µF
Voltage - Rated: 500 V
Ripple Current @ Low Frequency: 21.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 27.178 A @ 10 kHz
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details DCMC922T500FG2D Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 9200UF 500V SCREW CHAS, Tolerance: -10%, +50%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 3.500" Dia (88.90mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 1.250" (31.75mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 16.7mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 8.687" (220.65mm), Part Status: Active, Capacitance: 9200 µF, Voltage - Rated: 500 V, Ripple Current @ Low Frequency: 21.4 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 27.178 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote DCMC922T500FG2D
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
DCMC922T500FG2D DCMC922T500FG2D Hersteller : Cornell Dubilier - CDE DCMC-2944635.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 500V 9200uF Case 3.500 x 8.625in
Produkt ist nicht verfügbar
DCMC922T500FG2D DCMC922T500FG2D Hersteller : Knowles / Illinois Capacitor DCMC.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 500V 9200uF Case 3.500 x 8.625in