Produkte > PANASONIC > DK1A-L-12V-F
DK1A-L-12V-F
DK1A-L-12V-F PANASONIC
mech_eng_dk.pdf
Hersteller: PANASONIC
Description: PANASONIC - DK1A-L-12V-F - Universelles Leistungsrelais, Baureihe DK, bistabil, eine Spule, SPST-NO, 12V DC, 10A
tariffCode: 85364190
rohsCompliant: YES
Relaisanschlüsse: Lötanschlüsse
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Spulentyp: Bistabile Einzelspule
Kontaktmaterial: Silberzinnoxid
isCanonical: Y
Kontaktstrom: 10A
usEccn: EAR99
Spulenwiderstand: 720ohm
euEccn: NLR
Kontaktspannung V DC: 30VDC
Relaismontage: Durchsteckmontage
Produktpalette: DK Series
productTraceability: No
Spulenspannung: 12VDC
Kontaktkonfiguration: SPST-NO
Kontaktspannung V AC: 250VAC
SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
auf Bestellung 57 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details DK1A-L-12V-F PANASONIC
Description: RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V, Packaging: Tube, Mounting Type: Through Hole, Coil Voltage: 12VDC, Operating Temperature: -40°C ~ 65°C, Termination Style: PC Pin, Approval Agency: CSA, TUV, UR, VDE, Relay Type: General Purpose, Coil Current: 16.7 mA, Coil Type: Latching, Single Coil, Seal Rating: Sealed - Fully, Contact Material: Silver Tin Oxide (AgSnO), Contact Form: SPST-NO (1 Form A), Contact Rating (Current): 10 A, Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max, Must Release Voltage: 1.2 VDC, Must Operate Voltage: 8.4 VDC, Operate Time: 10 ms, Release Time: 8 ms, Part Status: Active, Load - Max Switching: 2500VA, 1250W.
Weitere Produktangebote DK1A-L-12V-F
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
DK1A-L-12V-F DK1A-L-12V-F Hersteller : Panasonic Industrial Devices mech_eng_dk-1075946.pdf General Purpose Relays 1 Form A 12VDC 10A 250VAC
auf Bestellung 59 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
DK1A-L-12V-F DK1A-L-12V-F Hersteller : Panasonic Electric Works mech_eng_dk.pdf Description: RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 12VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 65°C
Termination Style: PC Pin
Approval Agency: CSA, TUV, UR, VDE
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 16.7 mA
Coil Type: Latching, Single Coil
Seal Rating: Sealed - Fully
Contact Material: Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 10 A
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max
Must Release Voltage: 1.2 VDC
Must Operate Voltage: 8.4 VDC
Operate Time: 10 ms
Release Time: 8 ms
Part Status: Active
Load - Max Switching: 2500VA, 1250W