Produkte > CHEMI-CON > E36F401CSS562MEB7U
E36F401CSS562MEB7U Chemi-Con
Hersteller: Chemi-Con
Description: CAP ALUM 5.6MF 20% 400V SCREW
Tolerance: ±20%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 1.252" (31.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 18mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 4.646" (118.00mm)
Part Status: Active
Capacitance: 5.6 mF
Voltage - Rated: 400 V
Ripple Current @ Low Frequency: 17.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 24 A @ 3 kHz
Produktbewertung abgeben
Technische Details E36F401CSS562MEB7U Chemi-Con
Description: CAP ALUM 5.6MF 20% 400V SCREW, Tolerance: ±20%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis, Stud Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 1.252" (31.80mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 18mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 4.646" (118.00mm), Part Status: Active, Capacitance: 5.6 mF, Voltage - Rated: 400 V, Ripple Current @ Low Frequency: 17.1 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 24 A @ 3 kHz.