Produkte > CINCON ELECTRONICS CO. LTD > ECB40W18-72S12-ECRT+FBL 127
ECB40W18-72S12-ECRT+FBL 127 Cincon Electronics Co. LTD
Hersteller: Cincon Electronics Co. LTD
Description: ISOLATED DC/DC CONVERTERS 40W 8.
Power (Watts): 40W
Packaging: Bulk
Size / Dimension: 5.63" L x 2.56" W x 1.42" H (143.0mm x 65.0mm x 36.1mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Type: Enclosed
Operating Temperature: -40°C ~ 95°C (With Derating)
Applications: ITE (Commercial), Railway
Voltage - Input (Max): 160V
Approval Agency: CE, UKCA
Efficiency: 89%
Current - Output (Max): 3.333A
Voltage - Input (Min): 10V
Voltage - Output 1: 12V
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 4.2 kV
Standard Number: 50155; 62368-1
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ECB40W18-72S12-ECRT+FBL 127 Cincon Electronics Co. LTD
Description: ISOLATED DC/DC CONVERTERS 40W 8., Power (Watts): 40W, Packaging: Bulk, Size / Dimension: 5.63" L x 2.56" W x 1.42" H (143.0mm x 65.0mm x 36.1mm), Mounting Type: Chassis Mount, Type: Enclosed, Operating Temperature: -40°C ~ 95°C (With Derating), Applications: ITE (Commercial), Railway, Voltage - Input (Max): 160V, Approval Agency: CE, UKCA, Efficiency: 89%, Current - Output (Max): 3.333A, Voltage - Input (Min): 10V, Voltage - Output 1: 12V, Number of Outputs: 1, Voltage - Isolation: 4.2 kV, Standard Number: 50155; 62368-1.
Weitere Produktangebote ECB40W18-72S12-ECRT+FBL 127
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
ECB40W18-72S12-ECRT+FBL 127 ECB40W18-72S12-ECRT+FBL 127 Hersteller : Cincon Cincon_08-30-2024_Datasheet-ECB40W18-EC-D-RT-P-series.pdf DC/DC Converters - Chassis Mount 40W 10-160Vin 12V 3.333A HS
Produkt ist nicht verfügbar
ECB40W18-72S12-ECRT+FBL 127 Hersteller : CINCON ECB40W18-EC-D-RT-P.pdf Category: DC/DC Converters
Description: Converter: DC/DC; 40W; Uin: 10÷160VDC; Uout: 12VDC; Iout: 3333mA
Type of converter: DC/DC
Power: 40W
Input voltage: 10...160V DC
Output voltage: 12V DC
Output current: 3.333A
Mounting: for building in
Manufacturer series: ECB40W18
Body dimensions: 143x22x65mm
Efficiency: 89%
Operating temperature: -40...95°C
Switching frequency: 200kHz
Protection: anti-overvoltage OVP; over current OCP; short circuit protection SCP
Insulation voltage: 4.2kV DC